Yaptığınız herhangi bir şeyden ne kadar memnunsunuz?

Her zaman biraz daha iyisini yapmanız gerektiğini düşünüyor musunuz?

Ortaya mükemmel bir sonuç çıkaramadığınızı düşünüp kendinizi değersiz hissediyor musunuz?

Kendinizden ya da başkalarından beklentileriniz ve standartlarınız ne kadar yüksek?

Her şeyin en iyisini yapmak kulağa ne kadar mükemmel gelse de aslında durum sanıldığı kadar mükemmel olmayabilir.

Mutlak bir boş vermişlik ne kadar karmaşaya ve hayatı ıskalamaya sebep oluyorsa, karşılaşılabilecek her sürprizi yadsıyan bir mükemmeliyetçilik de hayatın tadını almayı engelleyen bir yaklaşımdır.
Yüksek standartlara ya da beklentilere ulaşmak için kendinize acımasız davranmak kısa vadede "mükemmel" gibi görünse de uzun vadede motivasyon düşürür ve tükenmişlik hissini arttırır.

Mükemmelliyetçi bir kişi nasıl düşünür ve nasıl davranır?

• Her şeyi kontrol altına almaya çalışır
• Gerçek üstü beklentilere sahiptir
• Değiştirmeye gücü olmayan şeyleri dahi değiştirmeye çalışır
• Olayların her aşamasına hakim olmak ister
• Sürprizleri ve kontrol edilemeyen şeyleri eler
• Katı standartlara sahiptir
• Kendisine ve başkasına olan saygısı yalnızca iyi bir performansa bağlıdır

Sağlıklı yaşam özelinde mükemmelliyetçiliğin nasıl etkileri olabileceği üzerine biraz düşünelim. Eğer kendinize gerçek üstü ve katı hedefler belirliyorsanız, programınızda her şeyi planlamaya ve kontrol altında tutmaya çalışıyorsanız ve katı bir disiplin anlayışına sahip olup ya hep ya hiç olarak düşünüyorsanız, en ufak bir aksamada kaygı, utanç, başarısızlık gibi duyguları yaşamanız kaçınılmaz olur.

Böyle katı bir tutum ile aldığınız yol uzun sürmez ve yarım kalır, çünkü koyduğunuz katı kurallar sonucunda sevdiğiniz yiyeceklerden tamamen mahrum kalma hissi, istediğiniz hedefe ulaştıktan sonra bu yiyecekleri "tıkınırcasına" ya da "aşırı" yemenize neden olur.

Aynı şekilde her gün aralıksız ve uzun saatler egzersiz yapmak ve daha sonrasında tükenip günlerce ya da haftalarca antrenmandan uzak durmayı tercih etmek ne kadar mükemmel?

Mükemmelliyetçi düşünce ile nasıl başa çıkabilirim?

Öncelikle katı bir tutum ile gerçekçi olmayan hedefler belirlemek yerine, sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme ve egzersiz planını yaşam tarzınız haline getirmek amacıyla, gerçekçi hedefler belirlemeli ve kilo verme sürecine daha az kaygılı yaklaşmalısınız.

Her şeyden önce kendinize karşı katı tutumlar sergilemek, kendini, sağlıklı yaşam söz konusu olduğunda, savaşta ya da mücadelede hissetmek yerine, kendinize karşı daha şefkatli, ılımlı ve anlayışlı yaklaşarak, sevdiğiniz yiyecekleri de tüketerek denge kurmayı öğrendiğiniz, açlık tokluk sinyallerini algıladığınız ve keyif aldığınız bir sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

Mükemmel olmak yerine yeterince iyi olmak fikrini benimsemelisiniz, çünkü bir şeyleri yeterince iyi yaptığınızı hissetmek, sizi koyduğunuz yüksek standartlara ulaşma çabası kadar strese sokmaz. Aksine, elde ettiğiniz en ufak bir kazanım, motivasyonun ateşlenmesine katkı sunar.

Mükemmel ya da kusursuz beslenmeniz gerektiğini düşündüğünüzde aşağıdaki cümleleri kendinize söyleyebilirsiniz:
"Bir savaşta değilim ve kendime daha şefkatli yaklaşmalıyım"
"Günü geldiğinde hedefime ulaşacağım, acele etmemeliyim"
"Katı kurallar koyarak kendimi mücadelede hissetmem, diyetimden nefret etmeme ve sonunda kiloları geri almama sebep olacaktır"
"Amacım sevdiğim yiyecekleri de tüketebildiğim ve denge kurabildiğim sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı edinmek"
"İyi besin, kötü besin yoktur, denge vardır"
"Acele etme, sonuca değil sürece odaklan"