Hepimiz elimizde bulunan zamanı dolu dolu geçirmeyi arzu ederiz. Çoğunlukla da zamanımızı öncelikli olarak sorumluluklarımız ile daha sonrasında da yakınlarımız ile geçiririz. Hatta biraz daha ileri gidecek olursak kendimizi daha çok yakınlarımızın istek ve arzularını gerçekleştirmeye adamış durumda bulabiliriz.

Başkalarının isteklerine, arzularına ve ihtiyaçlarına karşı bu kadar hoş görülü, kabul edici ve anlayışlı olurken neden kendimize karşı aynı hassasiyeti sergileyemiyoruz?

Klasik bir haftanızı düşünün! İş, okul, ev içi yapılacaklar... vb. derken hayat zaten beraberinde birçok sorumluluk getiriyor. 24 saatlik zamanımızın çoğunu bu sorumluluklara ayırdığımızda elimizde kalan çok ufak bir zaman dilimi içerisinde bedenimize yatırım yapmak, sosyal ilişkilerimize zaman ayırmak ve bir de bonus olarak ilgi alanlarımıza yönelmek ne kadar da zor gibi görünüyor değil mi? 

Ben zaten sevdiklerimle vakit geçirdiğimde kendimi dinlenmiş ve mutlu hissediyorum diye düşünebilirsiniz. Fakat yalnızca kendinizle kalabildiğiniz zamanların getireceği faydaları hiç deneyimleme şansı buldunuz mu? İşte buna kendinle kalabilme sanatı yani ''ben zamanı'' diyoruz.

Kendine Vakit Ayırmak

Haftada yalnızca birkaç saat dış dünyadan kendinizi soyutlayıp kendinizle yalnız kalıp kendinizi kabul edebildiğinizde tazelendiğinizi, kendinizi keşfettiğinizi, derinlerde yatan belki de davranışlarınıza yön veren düşünce kalıplarınızı tanımaya başladığınızı ve konsantrasyonunuzu arttırdığınızı göreceksiniz.

Kendine vakit ayırmanın birinci ve en önemli kuralı kendinle arkadaş olabilmektir. 

Arkadaşlarınızı düşünün. Onlara destek olmak ya da onlara sizinle keyifli vakit geçirebilmeleri için ne kadar hassas davranıyorsunuz değil mi? Aynı şekilde onlara ne kadar sevgi verdiğinizi de düşünün. Kendinizle kalabilmek ve kendinizle arkadaş olabilmek için de ilk önce kendinize karşı aynı hassasiyetle yaklaşmalı aynı şekilde kendinizi de sevmelisiniz!

Kendinizi sevmeye başlamanız kendi iç dünyanız ile güçlü bir bağ kurmanın olmazsa olmazıdır. 

Önce Ben

Kulağa hiç alışık olmadığınız için bencilce geliyor olabilir fakat önce kendi ihtiyaçlarına ve kendi iç dünyasına kulak vermeyen biri etrafına da aynı şekilde yaklaşamaz. Yaklaştığınızı hissedebilirsiniz ama bu başkalarının isteklerini otomatik pilota bağlamış gibi gerçekleştirmeye çalışıp kendinizi tüketmekten başka bir şey değildir.

Başkalarının neler dediği ya da sizden neler beklediği elbette önemlidir ve yol göstericidir ama sizin içinizde bir karşılık bulmuyorsa bunları gerçekleştirmek zorunda değilsiniz.

Nelerin sizin içinizde bir karşılığının olduğunu bulabilmek için kendinizle kalmalı, iç sesinizi dinlemeli ve iç sesinizin size söyledikleri ile yüzleşebilmelisiniz.

Neler Yapılabilir?

Kendinize ayıracağınız vaktin en önemli işlevi kendinizle ve kendi düşünceleriniz ile kalmanız ve kendinizi daha yakından tanımanızdır. Bunu sağlayacak aktiviteler kişiden kişiye farklılık gösterecek olsa da sizin için birkaç önerimiz var:

  • Bir bardak kahve veya bir sıcak bitki çayı alın ve balkona çıkın düşünmek ve içinize dönmek için kendinize yalnızca 5-10 dakika verin.
  • Kulaklıkları takın ve sevdiğiniz bir müzik eşliğinde kısa bir yürüyüşe çıkın. Bedenen sağladığınız bu açılma zihninizin de açılmasını sağlayacak.
  • Derin bir nefes alın ve kısa bir meditasyon uygulayın.
  • Kitap okuyun ve başkalarının hikayelerinde sizinle olan ortak yönleri keşfetmeye çalışın.
  • Hep başlamak istediğiniz bir hobiyi düşünün ve ister kursla ister evde tek başınıza ertelemeden harekete geçin.
  • Düzenli egzersizi rutin hale getirin ve bedeninizle aranızda bağ kurun.
  • Tek başınıza bir restorana gidin ve kendinizle bir randevuya çıkın. Kendinize güzel bir yemek ısmarlayın ve yemeğin tadına odaklanmaya çalışın.
  • Kendinizle randevunuzu bir adım öteye taşıyın ve kendinize ne yapmak istediğinizi sorun. Onun isteklerini yerine getirmeye çalışın.
  • Kısa bir şehir turu planlayın, hep görmek istediğiniz müze ve sergilerden kendinize harika bir gün organize edin.
  • Kendinize güzel bir film için sinema bileti armağan edin ya da evinizde sinema günü organize edin.