Son günlerde ülkemizi ve tüm dünyayı yakından ilgilendiren kitlesel bir problemin içerisindeyiz. Hızla yayılmakta olan korona virüsü, tüm gündemimizi meşgul etmiş durumda. Takip ettiğimiz yayınlarda, sosyal medyada, günlük hayatın içerisinde, her türlü iletişimde ortak konumuz haline gelen bu pandemik hastalık, fiziksel tehditin yanı sıra ruhsal sağlığımızı da tehit ediyor.

Hastalığın ortaya çıkışı, nasıl yayıldığı, risk faktörleri ve hastalıktan korunmak için neler yapmamız gerektiği konusunda neredeyse uzmanlaşmış durumdayız. Virüsün ülkemize girişi ile birlikte her gün vaka artışı ve kayıp haberleri alıyoruz. Bu durum doğal olarak kaygı seviyemizi ve beraberinde kontrol ihtiyacımızı da arttırıyor. Kendimizden daha fazla belki de sevdiklerimizi koruma altında tutmaya çabalıyoruz. Peki mental sağlığımız bu tehditten nasıl etkileniyor?

Tüm dünyayı etkisine almış olan kitlesel bir problem karşısında yaşadığınız kaygı çok normaldir, fakat yaşadığınız kaygı günlük hayatınızı idare edemeyecek noktaya ulaşırsa problem çok daha büyük hale gelir.
Bireysel olarak almanız gereken tedbir talimatlarına uymak sizin kontrolünüzde, fakat bunun dışında salgının büyük bir kısmı, kontrol edemeyeceğiniz bir boyuttadır. Kontrolünüz dışındaki unsurlar konusunda yaşadığınız kaygıyı tekrardan göze geçirin.

Sürecin sağlıklı yürütülebilmesi ve yayılımı engellemek amaçlı, sosyal yaşantıda sınırlandırılmaların yapılması ile birlikte kısıtlanmışlık ve yalnızlık duyguları artabilir, bu da beraberinde kaygıyı getirebilir.
Bu durumun ne kadar süreceği ile ilgili olan belirsizlik ile tahammül seviyeniz düşebilir ve ön göremediğiniz süre sizde kaygı artışına sebep olabilir.

Kaygınızı kontrol edebilmeniz için ipuçları

• Kaygıyı kontrol altına almak öncelikle süreci kabullenmekle başlar. Virüsün hayatınızdaki varlığını kabul edip panik yapmadan alabileceğiniz tedbirler konusunda bilinçlenin.
• Bilgi kirliliği sonucu yaşayabileceğiniz kaygıyı göz önünde bulundurup ihtiyacınız olan bilgilere güvenilir kaynaklardan ulaşın.
• Sosyal iletişimlerinizde sürekli bu konu hakkında konuşulması sizi olumsuz etkiliyorsa bu konuşmanın içerisinde var olmama hakkınızı kullanın.
• Ev içindeki zamanı etkili kullanmak sizin elinizde. Belki de ilk kez kendinizle kalmak gibi bir şansı yakaladınız. İç sesinizi dinleyin. İhtiyaçlarınızı gözden geçirin, kendinize zaman ayırın.
• Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin, düzene sokmak için tam fırsatı! Sağlıklı ve sevebileceğiniz tarifler araştırıp uygulayın. Sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır? yazımızı okuyun.
• Spor salonlarına gidemiyor olmak engel değil, ev ortamında kendinize egzersiz için alan yaratabilirsiniz. Evde egzersiz yapmayı düşünüyorsanız bu yazımızı okuyun.
• Sosyal sınırlama, sevdikleriniz ile kuracağınız iletişime engel olmamalı. Arkadaşlarınızla görüntülü konuşmalar planlayabilirsiniz.
• Kaygınızı yönetmekte zorlandığınız noktalarda nefes egzersizleri ve meditasyon yapabilirsiniz.
• Bol bol kitap okuyup, sevdiğiniz film ve dizileri izleyip, sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz.
• Aileniz ile birlikte yapabileceğiniz ve keyif alacağınız ev içi aktiviteler planlayabilir ve aileniz ile geçireceğiniz zamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Süreç ne kadar sürerse sürsün, unutmayın ki kontrol edebildikleriniz için elinizden geleni yapıyorsunuz! Kontrol edemediğiniz unsurların sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Bu sürecin, bilinçlenme ve kendinizi keşfetme süreci olarak fırsata çevrilmesi sizin elinizde!