Sağlıklı bir beslenme stili oluştururken ve günlük hayatınızın içerisine egzersiz alışkanlığını entegre etmeye çalışırken, yüksek motivasyonla yol almak çok önemlidir. Motivasyon tek başına ele alınabilecek bir kavram değildir.

Motivasyon seviyemizde dalgalanmalara sebep olabilecek birçok etken vardır. Motivasyonunuzu bir yandan kamçılayan, ama tam tersi en ufak bir yanlış anlam yüklemesinde negatif etkileyecek kavramlar olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Günlük hayatta sıkça kullandığınız başarı, irade, istek, disiplin v. b. gibi kavramlara yüklediğiniz anlamların yeni alışkanlıklar edinirken ne kadar önemli olduğunu belki daha önce hiç fark edememiş olabilirsiniz. Bu blog yazımızda sizin için değinmek istediğimiz konu başarı kavramı.

Başarının size nasıl öğretildiğini hiç düşündünüz mü? Yapılan psikolojik araştırmalara verilen popüler yanıtlar, başarının, çocukken başlangıç noktasından daha ileriye gitmek olarak tanımlandığı ve yaş ilerledikçe elindeki ile yetinmemek, daha iyisi olmak, her zaman daha iyisini elde etmek, daha iyisi için her yolu denemek gibi anlamlara evrildiğini göstermektedir.

Bu tanımlar size ne kadar tanıdık geldi?

Başarıya yüklenen anlam hep çok daha iyisini elde etme yarışı olduğunda, başarıya giderken kat ettiğiniz yol değil ne pahasına olursa olsun hedeflediğiniz ütopik sonuç önemli olur. Benzer şekilde sizi başarıya götürecek potansiyelinizi keşfetmek, bedeninizi ve zihninizi bütünleştirmek, mutlu, sağlıklı ve gerçekçi bir şekilde olabileceğiniz en iyi haliniz olmak, gözünüzde başarı değil sadece romantik bir çaba olarak gözükebilir.

Başarı kavramı sizin için rakamlarla ifade edilen bir değer, hiç kaçamak yapmamak ya da tüm programa %100 uymak gibi keskin ve katı sınırları olan sonuçlar olmamalı. Bu yolda sizin için başarı, değiştirdiğiniz alışkanlıklar, sağlık değerlerinin iyiye gitmesi ve kendinize uygun bir yeme düzenini oluşturabilmeniz olmalıdır.

Her başarı tanımı kişi için kendi içinde şekillenir. Dış fikirlere açık olsa da yargıya kapalı olmalıdır. Sahip olduğunuz potansiyelleri, kaynakları, hedeflerinizi, isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak kendi başarı kavramınızı oluşturup kendi başarı tanımınızın iplerini kendiniz tutarsanız, kimsenin sizi başarısız olarak nitelendirmesine, başarısız hissetmeye ya da başarısız olma korkusuna fırsat vermezsiniz.

Başarı, ulaşmak istediğiniz bir noktaya doğru giderken kendinizi yıprattığınız, varınızı yoğunuzu ortaya koyduğunuz, hem bedensel hem de zihinsel olarak taşıyamayacağınız yükleri sırtlandığınız bir yolculuk değildir. Aksine başarı, potansiyellerinizi ortaya koyma konusunda gösterdiğiniz gayretin ve kazanımlarınızın ta kendisidir.

Başarı için gerekli olan dört adım, ne istediğinizi bilmek, bunun için harekete geçmek, sonuçları fark etmek ve hedefe ulaşana kadar davranışlarınızı sabırla değiştirmeye hazır olmaktır.

Başarılı olmak için ne yapmam gerekir?

Bu soruyu belki de kendinize defalarca sordunuz. Cevabı yeniden birlikte yazalım.
İşte size ufak ipuçları:

1. Hedefinizi kendi değerlerinizle belirleyin ve ulaşılabilir kılın.
2. Başarı tanımınızı kendiniz oluşturun, başkalarının başarı ölçütleri sizinki olmasın.
3. Potansiyelinizin ve kaynaklarınızın farkına varın.
4. Sonuçlara değil süreçteki kazanımlarınıza odaklanın.
5. Ya hep ya hiç düşüncesi yerine her zaman yeni bir başlangıç olduğunu unutmayın.
6. Kendinize karşı şefkatli ve bağışlayıcı olun.
7. Kendinize inanın! Başarı ölçütünüz kendinize olan inancınız olsun.

Ve bugünden itibaren her gün kendinize şu cümleyi hatırlatın:

"Başarı hikayem tartıdaki sayılar değil olabileceğim en iyi halime dönüşme hikayem olacak!"