Ünlü oyuncuların, mankenlerin hatta zayıf birçok kişinin başvurduğu zayıflama yöntemi olan pilates sizce de tüm bu insanların kilo vermek için faydalandığı tek kaynak olabilir mi?

Biz cevap verelim: Hayır.

Sandığınız gibi rahatlıkla istediğinizi yiyip ardından sıkı bir pilates yapmanız sizi zayıflatmaz, şekillendirmez. Pilates elbette yapılması faydalı, kişiye esneklik kazandıran üstelik duruş bozukluklarını tedavi eden bir çalışmadır, ancak unutulmamalı ki kilo vermek için tek başına pilatesten yararlanmak hiçbir şekilde verimli sonuç getirmez.

Pilatesi hayatınıza dahil ettiğinizde fiziksel bir hareketlilik kazanırsınız, ki bu bedeniniz için iyi bir şey, ama uzun vadede bu şekilde kilo veremezsiniz. BeWell Türkiye uzmanları olarak beslenmeye dikkat çekmeye devam ediyoruz. Zira bilimsel gerçekler diye bir şey var. Bilimsel araştırmalar kilo vermek için yapılan adımları inceliyor ve beslenmenin yüzde 75 oranında etkili olduğunu, egzersizlerin ise yalnızca yüzde 25 etki ettiğini gösteriyor. Kilo vermek amacıyla pilatese yönelenler için pilatesi biraz daha yakından inceleyelim mi?

Pilatesin temel prensibi iyileştirmektir

Pilates son yılların en popüler ve etkili zayıflama yöntemi olarak kabul görüyor, ancak belirtmeliyiz ki pilatesin temeli 20. yüzyıla, Joseph PILATES'e dayanıyor. Joseph PILATES, fiziksel sakatlıkları tedavi etmek amacıyla bu egzersiz bütününü geliştirdi. Günümüzde ise pilates hastalıkların iyileştirilmesinden uzaklaşmış, tamamen kilo vermek amacıyla yapılan egzersiz düşüncesine sıkıştırılmıştır.

Vücut ağrıları, fıtık başlangıcı, kas sıkışması, duruş bozukluğu gibi çeşitli rahatsızlıklara sahip olan kişilerseniz eğer, pilatesten tedavi amacıyla yararlanabilir, etkilerini bedeninizde gözlemleyebilirsiniz. Kilo vermek için ise pilatesi kesinlikle size özel hazırlanmış bir beslenme programıyla desteklemelisiniz. Beslenmenin vücudunuzda eşit oranda yağ yakımını hızlandırdığını bilmekte yarar var.

Kilo vermenin temeli beslenmekten geçer

Kilo vermek için uğraşan kişilere yıllardır beslenme uzmanları ve diyetisyenler, beslenmenin önemini vurgulamaya çalışıyor. Bedenimiz egzersizlere bağlı olarak değil beslenmeye göre hareket eder ve şekillenir. Egzersizler bu süreçte sıkılaşmayı, dirençli olmayı sağlar. Pilates de beslenme kapsamında yapıldığında fayda sağlar. Tek başına pilatesten medet ummak zaman kaybı oluşturacağı gibi kilo vermek için oluşturduğunuz motivasyonu yitirmenize sebep olur.

Pilates ile kilo vermek mümkün değil

Net bir şekilde söylemeliyiz ki pilates ile kilo vermek mümkün değil! Pilates yaparak kaslarınızı geliştirebilir, vücudunuzu esnetebilir, eklemlerinizi güçlendirebilir, kemik sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Bu anlamda pilates müthiş bir destekleyici egzersizidir. Sağlıklı şekilde kilo vereyim düşüncesindeyseniz eğer, pilatesle bunu başarmanız zor. Pilatesin sizi ideal kilo seviyesine indirmeyeceğini unutmamalısınız.

Kardiyo egzersizleri kilo vermeyi destekler

Sağlıklı kilo seviyesine inmek ve ideal kilo düzeyinde kalabilmek için pilates yerine kardiyovasküler çalışmalara yönelmelisiniz. Örneğin her gün bisiklet sürebilir, yüzmeye gidebilir, tempolu yürüyebilir, aerobik yapabilir ya da ağırlık çalışabilirsiniz. Beslenme ve kardiyo ile ideal kilonuza kontrollü şekilde ulaşabilir, bedeninizi tanıyabilir, beslenme alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Sağlıklı kilo vermede BeWell Türkiye başarısı

BeWell Türkiye, alanında uzman kadrosu ve eğitmenleriyle kilo vermek, sıkılaşmak öte yandan sağlıklı beslenme rutini kazanmak isteyenlere kişiye özel beslenme programları hazırlıyor. Sizin için hazırlanan beslenme programıyla kilo vermek daha keyifli ve sağlıklı gerçekleşir. Üstelik bu süreçte pilates yapabilir, zihnen ve bedenen rahatlayabilirsiniz. Fitness eğitmenlerimiz, online diyet programı hazırlayan uzmanlarımız, kilo vermek amacıyla yola çıkan herkesi istediği kiloya ulaştırmayı başarıyor. Kilo vermek uğruna katı diyetler, boş egzersizler yapmayın, gelin birlikte kilo verelim, sağlıklı yaşama adım atalım.