Hepimiz sık sık basen bölgemizdeki yağlanmadan,  karın bölgemizden, veya kollarımızdaki yağlanmadan şikayet edip duruyoruz ve belirli bir bölgemizden yani bölgesel yağlarımızdan yağ kaybetmek istediğimizi söylüyoruz. Peki bu rahatsız olduğumuz bölgelerde ki bölgesel yağ yakımı nasıl gerçekleşir anlamak için öncelikle yağ yakımı nasıl olur buna bir bakalım.

Yağ yakımı ne zaman olur?

Vücudumuz enerjiye ihtiyaç duyduğunda öncelikle karbonhidratları kullanır. Yağ yakımını zorunlu olmadığı durumda başlatmaz. Çünkü yağ hücrelerinde ki enerji vücudun en önemli enerji deposudur. Bu yüzden enerji kaynağı olarak karbonhidratlar tükendiğinde yağları kullanmaya başlar.

Kilo vermek için veya bölgesel yağlarımızdan kurtulmak için diyete ve egzersiz programına başladığımız zaman, yağ depolarımızı kullanmaya başlarız ve geçmişte olduğundan farklı olarak daha az yağ depolamaya başlarız.

Sıkı bir şekilde egzersiz yaptığımız zaman, beynimiz yağ hücrelerine, yağ asidi moleküllerini kan dolaşımına salma talimatı verir. Bunu egzersiz yapmak için ihtiyacımız olan enerjiyi sağlamak amacıyla yapar. Kaslarımız, akciğerimiz ve kalbimiz; bu yağ asitlerini toplar, parçalara ayırır ve fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek için bağlarındaki enerjiyi kullanır.

Bu noktada, yağ hücreleri boş duruma gelir ve boş hücreler ölürler.

Başka bir şekilde söylemek gerekirse;

Gereken doğru durum yaratıldığında kanda ki şekerimiz düşer ve hücrelerimizin hala enerjiye ihtiyaçları olduğu belirlenir. Bu durumda tüm vücudumuzda ki yağ hücreleri parçalanmaya başlayarak serbest yağ asitleri ortaya çıkarılır ve dolaşıma verilir. Dolaşımda artan kan yağlarımızı ihtiyacı olan hücreler alarak enerji olarak kullanırız.

Enerji ihtiyacı tek bir bölgede olsa bile, yağ tüm vücutta yakılır.

Öyle olmasaydı sürekli enerji ihtiyacı olan bölgeler giderek küçülür ve bir süre sonra enerjilerini karşılayamadıkları için canlılıklarını kaybederdi.

Bedenimiz bu kadar basit bir sebep ile organ, uzuv kaybetmeyecek kadar akıllı bir yapıdır.

Bu yüzden eğer bölgesel yağ yakımı hedefliyorsak önce sıra rahatsız olduğumuz bölgede ki yağ hücrelerine gelene kadar yağ oranımızı düşürmeliyiz.

Bölgesel yağ yakımı için anlamamız gereken bir diğer durum ise genetiğimiz yani vücut tipimiz!

Bu vücut tipleriden herhangi biri sen olabilirsin.

Armut tipi: Omuzlar dar, kalçalar geniştir. Bacaklar kalın ve bel ince bir yapıya sahiptir. Bölgesel yağlanma genelde bacaklarda ve kalçalardadır.

Elma tipi: Omuzlar geniştir. Göğüsler büyük, bel kalın bir yapıya sahiptir. Bacaklar ince ve düzgündür. Bölgesel yağlanma genelde göğüslerde ve beldedir.

Kum saati tipi: Omuzlar ve kalçalar simetriktir. Kalça ve göğüsler dolgundur. Bölgesel yağlanma genelde kalçalardadır.

Çilek tipi: Omuzlar geniştir. Bel normal ya da kalındır. Kalçalar dardır. Ters üçgen bir yapıya sahiptir. Bölgesel yağlanma genelde üst vücuttadır.

Yağ hücrelerinin toplandığı bölgeler ve bölgesel yağlanma, genetiğimize, anatomimize ve hatta anne rahminden itibaren kazandığınız beslenme alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebilir. Anne rahminden ergenlik yeni büyüme çağının sonlandığı yetişkinliğe geçildiği döneme kadar dengesiz beslenme alışkanlıkları ve kilo artışı yağ hücrelerinin sayısını artırır.

 

Yetişkinlik döneminde ise kilo veya yağ oranında ki artışa göre mevcut olan yağ hücrelerinin içi dolmaya başlar ve bölgesel yağlanma dediğimiz problem oluşur. İşte bu nedenle anne rahminden itibaren kazanılan beslenme alışkanlıkları çok önemlidir.

Genetiğimizin ve vücut tipimizin farkında olup, vücut tipimizi benimsemeliyiz.

 

Elma tipi bir vücuda sahipsek kilo verdiğimizde daha küçük bir elma; çilek tipi isek daha küçük bir çilek olmaya adayız demektir.   

Belimizin kalınlığını, elimizden gelebilecek her şeyi %100 verim ile uygulasak bile genetiğimizin el verdiği kadar inceltebiliriz. 

Çünkü üzerinde değişiklik yapamayacağınız tek etmen genetiğimizdir.