Son dönemlerin en popüler diyeti olan ketojenik diyet, aslında birçok hastalığın tedavisini gerçekleştirmek üzere ortaya çıkmış bir beslenme tipidir. Kanser, epilepsi ve benzeri ciddi hastalıklar ketojenik diyet ile desteklenir. Ülkemizde bu diyetin bir anda yaygınlaşmasının sebebi, ünlülerin bu ketojenik diyet yöntemiyle zayıfladığını duyurması, sosyal medyada ketojenik diyetle ilgili paylaşımların artması insanların bu diyete yönelmesine sebep oldu.

Peki, ketojenik diyet sağlıklı mı? Ketojenik diyet zayıflatır mı? Ketojenik diyet nasıl uygulanır? Fazlasıyla yeni bir diyet olan ketojenik ya da kısaltılmış adıyla keto diyet, aslında sanıldığı kadar masum değil. Bu ketojenik diyette şeker, un ve meyve kesinlikle yasaklanırken karbonhidrat minimum düzeyde alınır, ketojenik diyeti uygulayanlar yüksek oranda yağ alır.

Uzmanlara göre ketojenik diyet kısa süreli kilo verme yöntemlerinden biri olup uzun vadede sürdürülebilirliği olmayan diyetler arasındadır. Diyetler bir noktadan sonra ticarileştirildiği için ketojenik ve benzeri kalıcılık sağlamayan diyetlerin uzun süreli uygulanması önerilmez. Ketojenik diyetin etkilerini sizler için inceledik. İşte uzman rehberliğinde ketojenik diyetin etkileri:

Uygulanması zor, uzun süreli uygulanması zararlı bir diyettir

Uzmanlara göre ketojenik diyet, içerdiği yasaklar nedeniyle uygulanması zor bir diyet türüdür. Ketojenik diyeti uygulayanlar, başlangıçta diyete uyum sağlayamadığından bünyesi zayıflar. Hastalıkların tedavisinde hastanın kontrollü kilo vermesi amacıyla uzman rehberliğinde kilo vermeyi amaçlayan ketojenik diyet, pek de dost bir diyet türü kabul edilmez.

Ketojenik diyetler vücudun aç bırakılmasına yönelik bir diyettir. Vücut aç kaldıkça yeme isteği artış gösterir. Bu nedenle birçok kişi için ketojenik diyet, uygulanması imkânsız hatta sağlıksızdır. Belli bir süre uygulanıp kilo verilse dahi sonrasında bırakıldığında vücut açlığını gösterir ve kilo alımı kademeli olarak başlar. Ketojenik diyetle ilgili hikâyelerde bu sorun sık yaşanır.

Ketojenik diyet bırakıldığında verilen kilolar geri alınır

Ketojenik diyet ile ilgili en büyük problem kalıcılık sağlamaması, kişilere beslenme alışkanlığı kazandırmamasıdır. Ketojenik diyeti uygulayanlar kısa sürede hedefledikleri kiloya ulaşmada başarılı olur ancak sonrasında tekrar kilo almaya başlarlar.

Diyetlerle ilgili genel sorun, kişinin diyeti bıraktıktan sonraki dönemidir. Bir diyet sürecinde kilo vermek elbette başarı kabul edilir, ancak ulaşılan kiloyu koruyabilmek, vücudun alıştığı beslenme düzenini sürdürebilmek daha önemlidir. Bu bağlamda tekrar etmekte fayda var: Kalıcılık sağlamayan, sürdürülebilir olmayan diyetler başarısız diyetlerdir.

Eğer sağlıklı bir kiloya ulaşma hedefindeyseniz, ketojenik diyet yerine farklı bir diyet tercih ederek size beslenme alışkanlığı kazandıran ve istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra form tutmanıza yardımcı olan diyetlere yönelmelisiniz. Online diyet programlarıyla, alanında uzman diyet ve beslenme uzmanlarının desteğini her an her yerde alabileceğinizi unutmayın.

Ketojenik diyet birçok hastalığa sebep olabilir

Ketojenik diyet ilk günden bu yana dost mu düşman mı tartışılır, zira uzmanlar ve araştırmalar diyetle ilgili bilgi karmaşasına neden olmakta, ancak şöyle bir durum var ki, ketojenik diyetler kalp ve damar sağlığı risklerini yükseltir, bilişsel fonksiyonlarda yavaşlamaya sebep olur, kalp ritminde düzensizliğe zemin hazırlar.

Destek almadan ketojenik diyet uygulamak tehlikeli

Ketojenik diyet, yarar ve zararları tartışılan, uygulanması zor bir diyetken, tek başınıza, destek almadan bu diyeti uygulamanız sağlığınızı tehdit eder. Kalp sağlığından bilişsel fonksiyonlara kadar zarar verici riskleri olan ketojenik diyet uygulamak istediğinizde öncelikle bir diyet ve beslenme uzmanına danışmalısınız. Online diyetisyen hizmeti ile ketojenik diyetlerle ilgili bilgi alabilir, size uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kalıcı zayıflık için birçok besin kaynağının yasak olduğu, bünyenin aç kaldığı diyetler yerine her besini eser miktarda içeren, kişiye özel hazırlanmış diyetler uygulamalısınız. Kilo verirken "sağlıklı beslenme alışkanlığı" kazanmaya odaklanmalısınız, zira Fitness Hocam uzmanları danışanlarına bu alışkanlığı kazandırmak ve bilinçlendirmek için özel çaba harcar.