Intermitent fasting (IF), yani bir diğer adıyla aralıklı oruç, son zamanların en popüler diyetlerinden biridir. IF diyeti, neyi yiyeceğinize değil "ne zaman" yiyeceğinize karar veren bir diyet türüdür. Bu sebeple aslında bir diyet değil, yeme modeli olarak düşünebilir. Aralıklı oruç yeme modelini kullanarak ketojenik diyet veya farklı türde bir diyet yapmak da  mümkündür. Aralıklı oruçta oruç dediğimiz açlık süresi oldukça önemlidir ve aralıklı orucun birbirinden farklılaşan türleri vardır. 

Oruç, ilk insanlardan bu yana uygulanan veya mecbur kalınan bir uygulamadır. Eski avcı-toplayıcılar her zaman yiyecek bulamıyor, bulduklarında uzun süre saklayamıyor ve bu sebeplerle uzun süreler boyunca açlık yaşayabiliyorlardır. Geçmişten bu güne bu şekilde adapte olmuş bir yönümüz de olduğu gibi aynı zamanda İslam, Hristiyanlık, Budizm gibi dinlerde de oruç yer almaktadır. 

Bu yazımızda aralıklı oruç (IF diyeti) nedir, nasıl yapılırı konuşacağız. 

Aralıklı Oruç (IF) Nasıl Uygulanır?

Aralıklı oruç tutmanın birkaç farklı yolu vardır. Bu yazımızda en popüler 2 yönteminden bahsedeceğiz:

1. 16/8 Modeli

16-8 aralıklı oruç modelinde, 16 saat süren bir açlık (oruç dönemi) ve sonrasında 8 saatlik bir yeme dönemi olur. 

Bu yöntemde erken bir öğün yapılmadan örnek vermek gerekirse 12.00 de ilk öğün, sonrasında 20.00 da son öğün yapılır ve 20.00'dan sonra oruç başlar. 16 saat boyunca yani ertesi gün öğlen 12.00'a kadar kalori içeren bir besin veya içecek tüketimi olmaması önerilir. Su, bitki çayı, sade maden suyu gibi içecekler ise oruç sürecinde serbesttir.

2- Haftada 2 kez 24 saat oruç tutmak

Bu yöntemde ise haftada bir veya iki kez 24 saat oruç tutulur yani bir gün akşam yemeğinden ertesi gün akşam yemeğine kadar yemek yemek yenmez.  

Çoğu insan 16/8 yöntemini en basit, en sürdürülebilir ve en kolay olarak gördüğü için en popüler yöntem 16/8 aralıklı oruç planıdır. 

Aralıklı Oruç Diyeti Sağlıklı Mı?

Peki bilim ne söylüyor? Aralıklı oruç sağlıklı mı? Gelin birlikte bakalım...

Oruç tuttuğumuzda vücudumuzda birtakım olaylar devreye girer. Bu olaylardan kısaca bahsetmek gerekirse:

-Büyüme hormonu salgılanır: Oruç tutmak, büyüme hormonu seviyelerini ciddi düzeyde arttırarak yağ yakımının artmasına yardımcı olur.

-İnsülin duyarlılığı artar: Aralıklı oruçla birlikte, insülin seviyeleri azalır ve insülin duyarlılığı artar. Bu da daha düşük insülin seviyeleri ile birlikte daha fazla yağ yakımı anlamına gelir.

-Hücresel onarım başlar: Aç kaldığında, hücreleriniz hücresel onarım işlemlerini başlatılır, hücrelerin içinde biriken eski ve işlevsiz proteinler yok edilir.

Aralıklı Oruç Kilo Verdirir mi? 

Kilo kaybı, insanların aralıklı oruç tutmayı denemelerinin en yaygın nedenidir. Aralıklı oruç, daha az öğün yemenizi sağlayarak, otomatik bir azalmaya yol açabilir 

Ek olarak, aralıklı oruç kilo kaybını kolaylaştırmak için hormon seviyelerini değiştirir. İnsülini düşürmeye ve büyüme hormonu seviyelerini artırmaya ek olarak, yağ yakma hormonu norepinefrin (noradrenalin) salınımını arttırır. Hormonlardaki bu değişiklikler nedeniyle, kısa süreli açlık metabolizma hızınızı %3.6-14 oranında artırabilir.

2017 yılında yapılan bir araştırmaaralıklı oruç tutmanın daha standart sürekli kalori kısıtlama yöntemine göre daha az kas kaybına neden olduğunu göstermiştir.

Özetlemek gerekirse, aralıklı oruç (intermittent fasting), sağlık faydaları yüksek olan bir yöntem olup kilo kaybına da oldukça yardımcıdır. Ancak bir diyetisyen desteği ile size en uygun yöntemi belirleyip sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmalı ve bunu hayat tarzı haline getirmelisiniz.&nbspBununla birlikte, aralıklı orucun başarısının temel nedeni daha az kalori tüketmenize yardımcı olmasıdır. Oruç dışı yeme dönemlerinde yine aşırı miktarda yemek yerseniz, hiç kilo veremeyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz :)