Bir annenin hayatında en önemli zaman dilimlerinden biri olan emzirme döneminde annelerin kafalarında hep aynı soru işareti: “Sütüm artsın niye ne yemeliyim?”. Bugün blog yazımızda bu konudan bahsedeceğiz ancak öncesinde sağlıklı bir emzirme dönemi ve bu dönemde beslenme neden önemli bundan başlayalım.

Emzirme Dönemi Neden Önemli?

Eğer tek bir mucize besin var deseler sanıyoruz bu besin anne sütü olurdu. Anne sütü içerisindeki bağışıklık bileşenleri (immünoglobulinler), vücut proteinine çok yüksek oranda dönüşen protein içeriği, bebeğin ihtiyacı ve büyüme gelişmesi için gerekli tüm bileşenleri içerir.

Aynı zamanda emzirme dönemi annenin sağlığı, ilerleyen yıllarda kalp ve diyabet rahatsızlıklarına yakalanma risklerinin de düşmesine yardımcı olur. En önemlisi annenin bebeği ile hem fizyolojik hem de duygusal olarak bağlandığı bir an olup, anneyi sakinleştirme ve rahatlama etkisi vardır.

Böylesine zengin içerikli bir süt üretimi pek tabii ciddi bir enerji gerektirir. Emzirme döneminde süt üretimi için annelerin ihtiyacı olan enerji miktarı artar bu sebeple iştah artışı çok normal bir durum olarak karşımıza çıkabilir.

Emzirme Döneminde Diyet Yapılır Mı?

Annelerin aklındaki bir diğer soru ise "emzirme döneminde diyet yapabilir miyim, sütüm azalır mı?" oluyor. Emzirme dönemi, az önce bahsettiğimiz gibi, annenin enerji ihtiyacında bir artışa sebep olacağı gibi böylesine besleyici bir süt üretimi için de annenin, besin değeri açısından oldukça zengin bir beslenme şekline ihtiyaç duymasına sebep olur.

Bu dönemde detoks, şok diyet, bilinçsizce uygulanan diyet listeleri tabi ki durumu olumsuz etkileyecektir, annelerin kilo verme endişesiyle bu yöntemlere başvurmamasını özellikle belirtmek isteriz. Ancak sağlıklı bir emzirme dönemi için, sebze, meyve, protein, doğru karbonhidrat bakımından yeterli ve dengeli bir beslenme planına en çok bu dönemde ihtiyaç vardır.

Anneler özellikle gebelik ve emzirme döneminde, bu işin uzmanı olan diyetisyenlerden destek almalı, ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan bir beslenme programı uygulamalıdır.

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Bahsettiğimiz üzere emzirme sürecinde süt üretimi için annenin enerji ve besin öğeleri ihtiyacı artar. Bu durum iştah artışına sebep olabilir. Ancak dengeli ve yeterli bir beslenme programıyla anne hem ihtiyacı olan besin öğelerini karşılar hem de gebelik sürecinde aldığı kiloları rahatlıkla emzirme süreciyle birlikte kaybedebilir.

Evet, bunun için bir şok diyete ihtiyacınız yok. Emzirme dönemi başlı başına gebelikte alınan kiloları vermek için bir fırsat ve bunu sağlamak için hem enerji ve besin öğesi gereksiniminizi karşılayacak hem de kilo vermenize yardımcı olacak bir beslenme programı yeterli olur.

Emzirme döneminde beslenme rutinimizde hangi besinlere yer vermeliyiz gelin birlikte inceleyelim…

İlk olarak anne sütünün %88 i sudur. Eğer sağlıklı bir emzirme süreci geçirmek istiyor ve sütünüz azalmasın istiyorsanız günlük en az 2-2.5 lt su tüketimini sağlamaya gayret edin

Besin değeri açısından zengin ve sağlık faydaları yüksek besinleri tercih edin. Bu besinler:

  •         Balık, özellikle yağlı somon, sardalya gibi balıklar
  •         Et, tavuk
  •         Meyve ve sebzeler
  •         Kuruyemişler; badem, kabak çekirdeği, ceviz, fındık
  •         Faydalı yağlar; Zeytinyağı, avokado, Hindistan cevizi yağı, tam yağlı ev yoğurdu
  •         Lifli besinler; yulaf, karabuğday, bulgur, kinoa, bal kabağı

Anne sütü için en önemli besinlerden bahsettik ancak bunlarla sınırlı kalmadan beslenme rutininizi zenginleştirmek, basit karbonhidratlar ve özellikle şekerden de uzak durmanızı öneririz. Sanılanın aksine sürekli karbonhidrat veya sütlü şekerli tatlılar tüketmek anne sütünün artmasına yardımcı olmaz, annenin yetersiz beslenmesine ve doğrudan sütünün besin kalitesinin azalmasına sebep olur.

Emzirme Döneminde Sınırlandırılması Gereken Besinler Nelerdir?

Emzirme döneminde dikkat edilmesi gereken önemli besin ve besin bileşenleri; kafein, alkol ve gaz yapacak besinlerdir.

Anne sütünün etkilenmemesi adına annenin kesinlikle alkol tüketmesi önerilmez. Aynı zamanda fazla kafein tüketimi de bebeğin metabolizma sürecini etkileyeceği için bebekte de annede de uykusuzluğa yol açabilir. Emziren bir annenin günde 2 kupa üzerinde kahve, siyah çay gibi içecekleri tüketmesi önerilmez.

Emzirme döneminde annelerin en büyük endişelerinden biri de bebeğe ve kendisine gaz yapacak besinleri tüketmemektedir.

Bu besinler şu şekilde sıralanabilir,

  • Çiğ soğan, sarımsak
  • Brokoli, karnabahar gibi besinler annede ve bebekte gaz problemine sebep olabilir. Aynı zamanda yemeklerin içerisine biraz kimyon ilave etmek gaz probleminin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

 

Sağlıklı günler dileriz :)