Kilo vermek söz konusu olduğunda her kafadan bir ses çıkıyor ve neye inanacağınızı şaşırmış olabilirsiniz. Bu çok normal. 

Bu yazımızda sizinle bilimsel verilerle kanıtlanmış kilo verme ipuçlarını paylaşacağız 😊

Hadi başlayalım…

1. Yeterli Miktarda Su İçmek (Özellikle de öğünlerden önce)

Su içmenin metabolizmayı hızlandırdığı artık kanıtlanmış durumda. Zaten vücudumuzun çok büyük kısmının su olduğu düşünülünce bu çok da şaşırtıcı bir bilgi değil. 

Yemek öncesi su içmek ise suyun midede kapladığı hacim sayesinde, öğününüzde normalden daha az miktarlar tüketseniz bile doygunluğun daha hızlı gelmesini sağlar ve böylelikle de kilo vermeye destek olur.

2. Kahvaltıda yumurta tüketmek 

Yumurta, doğanın bize sunduğu en kıymetli besinlerden biri. Yumurta proteini anne sütünden sonra gelen en kıymetli, vücut proteinlerine dönüşme oranı en yüksek olan proteindir. 

Yapılan bilimsel araştırmalar, kahvaltıda yumurta tüketmenin, sağladığı doygunluk etkisiyle, gün içerisinde normalden daha az kalori tüketerek kilo vermeyi hızlandırdığını söylemektedir. 

3. Yeşil çay içmek 

Gün içerisinde tüketeceğiniz 1 kupa yeşil çay, metabolizmanın hızlandırılmasına çok güzel destek olacaktır. 

Yeşil çay, içerdiği kateşin adı verilen antioksidan bileşikler ve kafein sayesinde yağ yakımını destekleyici bir etkiye sahiptir. Kilo verme sürecinde diyet listelerinde yeşil çayın yer almasının önemli bir sebebi var gibi görünüyor 😊

4. İlave Şekeri Kesmek 

Kilo kaybı sağlayan kişilerin bazılarından belki duymuşsunuzdur: “diyet yapmadım sadece şekeri kestim” diyenleri 😊

Çay, kahve, süt, maden suyu gibi günlük hayatta sıkça kullandığımız içeceklere ilave edilen şekerler aslında kalori anlamında ciddi yükler yaratıyor. 

Eğer diyete hazır hissetmediğiniz bir dönemde iseniz hayatınızda yapacağınız bu ufak ancak önemli hayat tarzı değişikliği ile aldığınız kaloriyi azaltarak kilo vermeyi sağlayabilirsiniz. 

Çay ve kahvede şeker kullanmamak, meyveli ve ilave şekerli yoğurt veya maden suları içmemek, meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmek, marketten aldığınız paketli ürünlerin içeriğini okuyarak “şeker, glikoz, früktoz, sakkaroz” gibi isimler gördüğünüz ürünleri tercih etmemek ilave şekeri kesmenin ve kilo vermeyi sağlamanın önemli bir yolu gibi görünüyor. 

5. Daha küçük tabak kullanmak 

Aslında çok basit ancak gözden kaçan bir yöntemdir daha küçük tabaklar tercih etmek. Sofralarınızda yer alan tabaklarınız ne kadar büyükse koyduğunuz besinler tabağın içerisinde küçük kalıp beyninize “ben bununla doymam” sinyali gitmesine neden olacaktır. 

Öğünlerinizde yemek tabağı yerine pasta tabakları tercih etmek kilo kaybında basit ancak çok önemli bir hayat tarzı değişikliği olup kilo vermenize destek olabilir. Aynı miktarda besini daha küçük bir tabakta gördüğünüzde “göz doygunluğu” dediğimiz durumu yaşayacak ve daha az miktarlarla daha fazla doygunluk yaşama imkanınız olacaktır. 

6. Daha fazla protein tüketmek 

Protein denince akla ilk spor yapanların gelmesini artık istemiyoruz. Proteinler sağlıklı beslenmenin en önemli besin grubudur. 

Eğer yeterli bir protein tüketiminiz yoksa, hormonlar, kaslar, bağışıklığınız yani vücudunuzun tamamı bu durumdan olumsuz etkilenir. Yeterli protein vücudunun işleyişinin normal seyrinde olmasına destek olarak metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye destek olur. 

Proteinden kasıt sürekli et ve et ürünleri tüketmek değildir, proteinli sütler, lor peynir, baklagiller, yumurta, kefir gibi besinlerden de protein ihtiyacınızı sağlayabilirsiniz. 

Eğer yeteri kadar protein tüketme imkanınız olmuyorsa (özellikle vegan, vejeteryan bireylerde), hekiminiz ve diyetisyeninizden yardım alarak protein tozlarından destek alınabilir. 

7. Yavaş yemek 

Son olarak en önemli hayat tarzı değişikliklerinden biri olan yavaş yeme alışkanlığından bahsetmek istiyoruz. 

Yeme sırasında beyne doygunluk sinyali yaklaşık 20.dakikadan itibaren gitmeye başlar. Hızlı yediğinizde bu sinyal beyne ulaşmadan belki de ihtiyacınız olan miktarlardan çok fazla yiyor olabilirsiniz. 

Yapılan bilimsel araştırmalar yavaş yemenin ve fazla çiğnemenin kilo vermeye destek olan hormonların salınımını arttırdığını göstermektedir. 

 

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda daha fazla bilgi ve destek almak isterseniz ön kayıt formumuzu doldurabilir ve sağlıklı yaşama ilk adımı atabilirsiniz. 😊

Sağlıklı günler dileriz😊