Diyet yapmak kilo vermenin ilk adımıdır. Sağlıklı bir kiloya düşmek, form tutmak ve ideal kiloyu korumak adına yapılan tüm diyetler içerisinde birçok yanlışı barındırıyor. Birçok kişi kilo vermek amacıyla sıkı diyet listelerine uyuyor ancak sonuç alamıyor, çünkü uygulanan diyet listesi çoğunlukla doğru bilinen yanlışlardan oluşuyor.

Kilo vermeye o kadar odaklanıyoruz ki kaba tabirle her kafadan çıkan sese kulak vererek yanlış, zararlı diyetler uyguluyoruz. Uzman gözüyle tüm bu diyetleri incelediğimizde, ortaya yanlışlar silsilesi çıkıyor. Tek tip diyet listesi uygulamak, başkasına verilen diyete uygun beslenmek, sadece mekik çekerek göbek eritmek ve daha bir sürü hatalı adım kilo vermek uğruna doğru sanılarak atılıyor.

Kilo vermek isteyen ancak bu uğurda diyetisyen desteği almayanların büyük bir bölümü diyetisyen ücretlerinin çok fahiş ücretlerden oluştuğunu düşünüyor. Oysaki online diyet programları ile oldukça ekonomik şekilde üstelik tüm süreçte diyetisyen ile iletişim halinde kalarak zayıflamak mümkün. Günümüzdeki zayıflama trendleri arasında yer alan online diyet programı, fitness ile desteklendiğinde kalıcı zayıflama sağlıyor.

Halk arasında yaygınlaşmış yanlış diyet uygulamaları doğru diyet programlarını bastıracak kadar yerleşmiş durumda. Bugün sizler için diyet ve kilo verme sürecinde yapılan doğru bilinen yanlışları ele aldık. Yazımız sayesinde doğru olduğundan emin olduğunuz yanlış şeyleri yamaktan vazgeçebilir belki profesyonel bir diyet desteği bile almayı düşünebilirsiniz. Hadi başlayalım.

Aç kalarak zayıflamak

Yapılan en büyük hatalardan biri belki de bu. Aç kalmak sadece bünyenizin zayıf düşmesine neden olur ve kesinlikle günlük yaşam kalitenizi düşürür. Kilo vermek uğruna sadece tek öğün beslenmek ya da üç öğün tüketildiği halde minimum seviyede besin tüketmek bedenen ve zihnen zarar görmenize neden olur. Diyet listesi daima doyurucu, besleyici, yağ yakıcı, enerji verici kısacası ihtiyacınız olan her şeyi verecek şekilde olmalıdır. Aç kalmak bir sonraki öğünde daha fazla yemenize neden olabileceği gibi tükettiğiniz çok az besinin vücudunuzda yağ olarak depolanmasına sebep olur.

Tek diyetle kalıcı kilo vermek

Sizi sınırlayan, az tüketmenizi sağlayan diyet listesi uygulamak belki ilk anda başarılı sonuçlar verebilir ve gerçekten de kilo vermenizi sağlayabilir. Ancak unutmayınız ki kalıcı kilo vermek böyle bir şey değil. Kalıcı kilo verebilmeniz için öncelikle sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanız gerekiyor. Beslenme alışkanlığı inanın uzun vadede daima fit ve sağlıklı kalmanızı sağlar. Katı diyet uygulamaları kaslarınızın erimesine neden olur. İlk etapta kalıcı kilo verdiğinizi düşünürsünüz ama kısa süre sonra verdiğiniz tüm kiloları geri alırsınız.

Hızlı kilo vermek

Hızlı kilo vermek hep bir başarı olarak lanse edilir. Bir haftada üç kilo verdim gururu ne yazık ki gerçek bir gurur değil. Hızlı kilo verdiğinizde, giden kiloların hepsinin aynı hızla geleceğinden emin olabilirsiniz. Diyet listesi yaparken hızlı kilo vermeye yönelik bir program hazırlamanız diyet süresince su, ödem atmanıza yardımcı olur, kaslarınızı zayıflatarak güçsüzleşmenize zemin hazırlar. Gerçek bir diyet listesi sağlıklı öğünlerden oluşur, kasları güçlendirir, yağ yakımını sağlayarak sağlıklı bir zaman aralığında kalıcı kilo verdirtir.

Zayıflama çayı ve hapları kullanmak

Diyet yapmanın, kilo vermek için bir programa başlamanın en tehlikeli yönlerinden biri zayıflama çayları ve hapları kullanmaktır. Diyet yapan kişi mutlaka zayıflama çaylarından ve haplarından medet umar. Yağ yakmaya yardımcı olan çaylar elbette var ama sadece çay içerek asla zayıflayamazsınız. Üstelik sağlığınıza zarar verirsiniz. Kilo vermek için asla hap, kapsül, destek kullanmayın, bilmediğiniz çayları tüketmeyin.

Öğün atlamak

Öğün atlamak az yemek anlamına gelir ve kesinlikle zayıflatır düşüncesi bilinçsiz diyet yapan binlerce insanda hâkim. Öğün atladığınızda bir sonraki öğünde her zamankinden daha aç olursunuz ve kontrolsüzce yemeye başlarsınız. Böyle bir durumda kilo vermek hayal olur. Ana ve ara öğünlerin yer aldığı doyurucu, besleyici diyet listesi sağlıklı ve fit görünmenizi sandığınızdan daha kolay sağlar.

Kalori hesabıyla beslenmek

Gün boyu yediğiniz içtiğiniz her şeyi teker teker hesaplamak, diyet listesi yaparken her bir besinin karşısına kalori notu eklemek sizi doğruya ulaştırmaz. Sürekli hesap yaparak kilo vermek bir süre sonra ruh sağlığınızı kötü etkileyebilir, zayıflamak takıntı haline dönüşebilir. Bunun yanı sıra aldığınız kalorileri, yaktığınız kalorileri asla net şekilde hesaplayamazsınız. Her bireyin fiziksel özellikleri ve metabolizması farklılık gösterdiğinden yapılan kalori hesabı tıpkı kişiye özel hazırlanan diyet listesi gibi herkeste farklı işler. Diyet yaparken zayıflamalıyım odağında değil de daha sağlıklı beslenmeliyim şeklinde düşünürseniz fark etmeden kilo vermeye başlarsınız.

Egzersizle kilo vermeye çalışmak

"İstediğim her şeyi yiyeyim; sonra yürüyüş yapar, mekik çeker, eritirim." Bu ve benzeri düşünceler kilo almanın en büyük sebeplerinden biri. Hiçbir zaman tek başına egzersiz işe yaramaz! Kilo vermek beslenme ve egzersiz ile birleştirildiğinde başarı verir. Diyet yapmadan sadece biraz hareket edip mekik çekmek sizi kilolardan kurtarmaz. İyi bir diyet listesi, egzersiz geçmişinize göre hazırlanmış bir egzersiz programı ile kilo vermek çok daha eğlenceli ve yüksek motivasyonlu olacaktır.

Bol diyet ürünü tüketmek

Diyet listesi yapan, kilo vermek için çaba gösteren herkesin elinde, çantasında diyet ürünleri yer alır. Diyet bisküviler, çubuk krakerler, kekler, içecekler ve daha bir sürü şey... Kilo vermek isteyip de yapılan en talihsiz hata bu ürünlerin sıfır kalori olduğuna inanmak. Ürünlerin büyük çoğunluğu bol şeker, yapay tatlandırıcı, yağ ve zararlı maddeler içeriyor.

Sınırsız meyve ve yemiş tüketmek

Tatlı, pasta, fast-food yerine meyve ve kuruyemiş tüketmek evet, doğru bir adım ancak unutmayın ki faydalı olan meyve ve kuruyemişlerde bolca şeker, yağ, kalori bulunuyor. Diyet yaparken sınırsız tükettiğiniz meyveler bütün gün kaçındığınız şekerin vücudunuza doğrudan girişini sağlıyor. Diyet listesi yaparken bu tür besinlerin ne kadar tüketileceğine özen gösterin, ideal dengeyi sağlamaya çalışın.