Günümüzde Obezite en ciddi sağlık problemlerinden biridir. Bu sebeple de sert diyet listeleri uygulamak, yoğun fitness programları yapmak, çeşitli diyetleri denemek, fitness salonlarında zaman geçirmek ve benzeri pek çok abartılmış uygulama ile kilo vermeye çalışıyoruz. Nihayetinde ise kilo vermekte zorlanıyoruz, psikolojik anlamda da yıpranıyoruz.

Diyet listesini takip etmek size kısa vadede kilo kaybettirse de bilimsel araştırmalara göre diyet listesi ile kilo verenlerin %95'i verdiği kiloları 1 sene içinde geri almış.

Peki, nedir bu işin doğrusu, nasıl sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir, hangi diyet listesini ve zayıflama yöntemlerini tercih edebiliriz? Diyet listesi ile kalıcı kilo verebilir miyiz? Neden bu kadar çaba harcamamıza rağmen kilo verme konusunda sınıfta kalıyoruz?

Çünkü tek amacımız hızlı zayıflamak bu yüzden bir süre diyet listesini uyguluyor ve bıraktığımızda ise verdiğimiz kiloları geri alıyoruz.
Diyet listesine birebir bağlı olmaktansa, günlük yaşamımızda sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturursak, kalıcı olarak kilo vermeyi başarabiliriz.

Başka bir çözüm de diyet listesi ile kilo verme sürecine başlayıp sonrasında sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek.
BeWell Türkiye olarak biz diyet listesine benzer bir mantıkla size bir beslenme programı oluşturup eş zamanlı olarak sağlıklı alışkanlıklar kazanmanıza yardımcı oluyoruz. Oluşturduğumuz seçenekli diyet listesi aslında beslenme rehberiniz haline gelmiş oluyor ve kilo vermeyi başlatıyor.
Diyetisyenimizden diyet listesi ve fitness programı hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyet listesi alternatifleri

Şimdi ise diyet listesi uygulamak yerine sağlıkla kilo vermemizi sağlayacak basit alışkanlıkları sıralayalım. Yani hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerin, ne gibi harika sonuçlar ortaya çıkaracağını görelim. Zayıflama yöntemlerini ve geçici çözüm sağlayan diyet listesini bir kenara bırakın ve sıralayacağımız sağlıklı yaşam alışkanlıklarına odaklanın...

- Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için diyet listesinden vazgeçip, beslenme hakkında bilgilenmeye çalışın. Siz böylece kendi sağlıklı diyet listesi versiyonunuzu oluşturun. Bu sayede yemek yiyeceğiniz zaman, neler yiyebilirsiniz, neler yiyemezsiniz daha net göreceksiniz. Ancak bu katı bir diyet listesi olmayacak, çok daha esnek olabileceksiniz.

Kilo verme sürecinin en önemli kısmının beslenme olduğunu biliyoruz. Bu süreçte tüketebileceğimiz sağlıklı yiyeceklerin neler olduğunu öğrenip diyet listesi yerine kendimiz bir liste yaptık. Süper, artık hazırız! Ancak porsiyonlarımızı biraz küçültmemizde fayda var. Her zaman yediğimizin, bir tık altında kalmalı öğünlerimiz. Bunun yerine tokluğumuzu meyve ya da kuruyemiş gibi atıştırmalıkları kontrollü tüketerek sağlayabiliriz.

- Egzersiz ise şüphesiz ki sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı... Bakın, zayıflamanın demiyoruz, sağlıklı yaşamın diyoruz... Bu yüzden önce diyet listesi veya programı yerine bir yürüyüş programınız ya da koşu programınız olmalı. Ayrıca çok değil günde 10 - 15 dk ayırarak evinizde uygulayabileceğiniz bir fitness programı tercih edebilirsiniz.

- Son olarak ise diyet listesi uygulamasına alternatif olarak sağlıklı yaşam için en basit ama en etkili alışkanlıklarından söz edelim. Asansör kullanmayın, gideceğiniz yakın mesafelere arabayla değil de yürüyerek gidin, çay kahve tüketiminizi şekersiz hale getirin ve mümkün olduğunca sağlıklı içecekler ile yerini değiştirmeye çalışın, temiz havaya çıkmak için fırsat kollayın ve yaşamınızın çok değerli olduğunu unutmayın... Sabit bir diyet listesine bağlı kalmaktansa sağlıklı yaşamın size hiç zorlanmadan getireceği sağlıklı kilo vermenin ise tadını çıkarabilirsiniz...