Detoks, uzun yıllardır beslenme dünyasının en popüler merak konusudur.

Bu yazımızda, vücuttan toksinleri atıp kanı temizlediği iddia edilen detoks diyetlerinden bahsedeceğiz. Detoksun nasıl yapıldığı, nelere dikkat etmek gerektiği, etkili olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Detoks Nedir?

Yaşam boyunca birçok iç ve dış toksinlere maruz kalırız. Bu toksinler doğal metabolik süreçlerde vücudumuzda oluşabileceği gibi; çevre kirliliği, stres, kötü beslenme gibi birçok faktörle hayatımızda yer alır.

Aslında detoks fizyolojik olarak vücudumuzun kendiliğinden, karaciğer vasıtasıyla gerçekleştirdiği bir olaydır. Karaciğer, kandaki doğal süreç boyunca oluşan zararlı bileşenleri detoksifiye ederek etkisiz hale getirip vücuttan atılmasını sağlar. Yani aslında detoks işlemi biz bir şey yapmadan da fizyolojik olarak kendiliğinden gerçekleşmiş olur.

Popüler anlamda ise detoks, vücuttan toksinleri atmak amacıyla kurgulanan daha çok sıvı formda ve sebze ağırlıklı besinleri içeren, kısa sürede sonuç vermeyi vaat eden diyetlerin genel adıdır.

Detoks diyetleri birçok sağlık sorununa çözüm vaat eder, bu vaatler arasında:

Obezitenin önlenmesi,

Sindirim problemlerinin çözülmesi,

Otoimmün hastalıkların iyiye gitmesi sayılabilir.

Ortalama bir detoks diyeti:

  • Taze meyve ve sebze suları, tatlılar, su ve bitki çayları içmek
  • Karbonatlı su, limonlu su gibi yalnızca belirli sıvıları tüketmek
  • Ağır metaller, kirleticiler ve alerjenler açısından yüksek yiyecekleri ortadan kaldırma.
  • Besin takviyeleri almak
  • Alkol, kahve, sigara ve rafine şekeri tamamen çıkarmak gibi adımları içerir.

Detoks Diyetleri İşe Yarar Mı?

Farklı farklı türleri olmakla birlikte detoksların asıl amacı toksinleri elimine etmektir. Ancak bilimsel çalışmalar maalesef ki bunu doğrulamıyor. Vücudumuz karaciğer, dışkı, idrar ve ter yoluyla kendini temizleme mekanizmasına sahiptir. Bu yöntemle temizlenemeyen toksinler, yağ dokusunda birikir ve temizlemek oldukça uzun zaman alır.

Detoks uygulayan çoğu kişi detoks sonrası kendisini arınmış, hafiflemiş hissettiğini belirtir. Bu durum oldukça normal olmakla birlikte sebebinin vitamin mineral zengini meyve ve sebzelerin ilaveten de su tüketiminin artmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.

Ancak detoks sırasında ciddi enerji düşüşleri ve yorgunluk yaşanabilmektedir. Detoks diyetleri genel olarak vücuttan hızlıca sıvının atılmasına sebep olarak tartıya kilo kaybı olarak yansır. Ancak bu şekilde bir sıvı kaybı ile verilen kiloların yağdan gitmediği ve hızlı bir şekilde geri alındığı bilinmektedir.

Detoks diyeti olmaksızın detoksun da ana mantığında yer alan aşağıdaki önerileri uygulamak sağlığınıza mutlaka olumlu etki edecektir.

  • Diyetle alınan ağır metallerden kaçınmak, temiz beslenmek
  • Düzenli egzersiz yapmak ve terlemek
  • Doğal, işlenmemiş, besleyici ve sağlıklı yiyecekler yemek
  • Bol su ve düzenli yeşil çay içmek
  • Stresi sınırlamak, rahatlamak ve iyi uyumak

Özetlemek gerekirse;

Vücudumuz kendi kendine yetecek bir detoks sistemine sahiptir, bizlerin yapması gereken sağlıklı beslenme ilkelerine uyup, stresten kaçınarak vücudumuzu daha fazla toksik yüke maruz bırakmamaktır.

Özellikle kilo kaybı için hızlı kilo vaat ettiği için detoks diyeti uygulayan kişilerin çoğu, verdikleri kiloları geri almıştır. Bu durum kişide motivasyonel düşüşe sebep olduğu gibi kilo vermeye olan inancın da azalmasının nedenidir. Doğru kilo kaybı veya doğru bir detoks için yapmamız gereken en önemli şey sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirmektir.

Sağlıkla kalın...